Życiorys

Jestem synem, bratem, studentem, społecznikiem, rowerzystą. Urodziłem się w Poznaniu, w październiku 1990…

MIASTO OBYWATELI. ROZWÓJ RAD OSIEDLI W POZNANIU

"Miasto Obywateli. Rozwój rad osiedli w Poznaniu" to projekt finansowany z grantów norweskich, którego mam przyjemność być koordynatorem. Wymyślony wspólnie z Pawłem Sztando, realizowany pod skrzydłami Fundacji Altum. Zakłada serię działań na przestrzeni roku, których celem jest aktywizacja poznaniaków i radnych osiedlowych, wzrost zainteresowania radami osiedli i analiza ich aktualnego funkcjonowania. Najważniejszym elementem projetku są badania obecnej działalności rad osiedli, a także kampania frekwencyjna przed wyborami osiedlowymi w marcu 2015 roku. Po wyborach planowane są działania zmierzające do edukowania nowo wybranych radnych z zakresu działalności społecznej (podręcznik + szkolenia).

SZKOŁA LIDERÓW SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

Dwa tygodnie wypełnione od rana do nocy szkoleniami i wykładami, spotkaniami ze z osobistościami polskiego świata politycznego i społecznego (m. in. Paweł Kowal, Jan Dworak, Jarosław Kalinowski). Mnóstwo inspiracji i pomysłów, które mam zamiar wykorzystać w działalności miejskiej. Przede wszystkim zaś ponad trzydziestka fantastycznych ludzi pełnych pasji i idei. Ludzi różnych opcji, różnych poglądów na świat, których łączy jedno: chęć zmieniania świata na lepsze. Więcej na www.szkola-liderow.pl

TEDX POZNAŃ 2014

TEDx Poznań to lokalny, niezależnie organizowany event na licencji TED. Jest to globalna inicjatywa, w ramach której w setkach miast na świecie fani organizują lokalne wydarzenia, podczas których wspólnie wysłuchują innowacyjnych i nieszablonowych prezentacji. Żadna z nich nie może przekroczyć 20 minut ani zanudzić odbiorców. W marcu 2014 roku miałem przyjemność być rzecznikiem prasowym TEDx-a. Odpowiadałem. Była to dla mnie niesamowita możliwość poznania poznańskiego świat designu i innowacji. Oby więcej takich wydarzeń w Poznaniu! www.tedxpoznan.pl

AGENCJA WIZERUNEK.PRO

Moja pierwsza przygoda z poważną działalnością zawodową. Wizerunek.pro to agencja zajmująca się kreowaniem wizerunku firm, osób i instytucji. Założyłem ją nie będąc pewnym jak długo potrwa ta "przygoda". Dzisiaj firma ma już za sobą rok prężnej działalności, biuro w centrum Poznania, kilka dużych firm jako klientów. Przede wszystkim ma bardzo pozytywne perspektywy rozwoju. Więcej na www.wizerunek.pro

STUDIA - EKONOMIA

Studia magisterskie na kierunku ekonomia to dla mnie możliwość poznania najważniejszych praw i zasad rządzących współczesną ekonomią. Jestem przekonany, że wiedza ta będzie dla mnie bardzo przydatna, jeśli dane mi będzie pełnić mandat radnego miasta Poznania. Jestem dumny mogąc uczyć się tak istotnych rzeczy od najlepszych specjalistów w kraju reprezentujących Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

WSPÓŁPRACA Z KSIĘŻNĄ INGRID DETTER DE FRANKOPAN

To jedna z moich najciekawszych przygód życia. Księżna Ingrid Detter de Frankopan to jeden z najwybitniejszych ekspertów z dziedziny prawa międzynarodowego. Absolwent i wykładowca Oxfordu, wieloletnia doradczyni św. Jana Pawła II. Wspólnie z moim przyjacielem, Łukaszem Dembskim, zorganizowaliśmy pierwszą wizytę Księżnej w Poznaniu w marcu 2013 roku. Księżnej tak bardzo spodobał się Poznań, że powróciła tu dwukrotnie. Efektem tych wizyt jest współpraca nawiązana z Księżną przez Urząd Miasta, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza czy Okręgową Radę Adwokacką.

AGENCJA PRELITE PUBLIC RELATIONS

Od września 2012 do kwietnia 2013 roku pracowałem w najstarszej agencji PR w Wielkopolsce - Prelite Public Relations. Był to dla mnie czas pierwszych poważnych doświadczeń zawodowych oraz poznawania tajników i mechanizmów funkcjonowania mediów. Wiedza ta okazała się bardzo przydatna przy budowaniu pozytywnych relacji z poznańskimi dziennikarzami jako radny osiedlowy. Więcej szczegółów: www.prelite.pl

KOALICJA CHWALISZEWO

Koalicja Chwaliszewo to zespół mieszkańców Chwaliszewa oraz osób reprezentujących różne instytucje działające na Chwaliszewie lub dla jego dobra (np. Rada Osiedla, Biblioteka Raczyńskich, deweloperzy). To grupa ludzi z pasją, którzy chcą działać społecznie i rozwijać zapomniany fyrtel. Jednym z najbardziej spektakularnych efektó pracy Koalicji jest projekt "Miasto w mieście. 570 lat lokacji Chwaliszewa". Więcej informacji tutaj.

INFORMATOR PARAFIALNY

Informator Parafialny to dwutygodnik, który przez pół roku wydawaliśmy wspólnie z Pawłem Sztando, radnym osiedla Stare Miasto. W gazecie którą rozdawaliśmy po Mszach Świętych na terenie Starego Miasta znajdowały się artykuły o tematyce religijnej i lokalnej. Jednym z najważniejszych elementów tworzenia tego wydawnictwa były pozytywne reakcje mieszkańców, które zawsze dodawały sił podczas tworzenia kolejnego numeru :)

RADA OSIEDLA STARE MIASTO

Rada Osiedla to najważniejszy "odcinek" mojej społecznej działalności. To tutaj stawiałem moje pierwsze kroki na spotkaniach z mieszkańcami, to tutaj realizowałem największe dotąd inwestycje. Jestem dumny z rzeczy, których udało mi się dokonać (np. Stare Koryto Warty, Granty Staromiejskie, makieta dla niewidomych na pl. Mickiewicza), ale nie chcę spoczywać na laurach. Dotychczasowe sukcesy i porażki są dla mnie motywacją do dalszego działania. www.staremiasto.poznan.pl

JECI-MIEC STUDY SESSION

JECI-MIEC to międzynarodowy podmiot zrzeszający organizacje katolickie z całej Europy. Dwukrotnie uczestniczyłem w tzw. sesjach studyjnych - w Strasbourgu (2012) i w Marsaxlokk na Malcie (2013). Był to dla mnie czas nie tylko duchowej inspiracji. Ponad półtora tygodnia spędziliśmy wspólnie z kilkudziesięcioma europejczykami na wykładach, szkoleniach, warsztatach i dyskusjach. Rozmawialiśmy o naszych wartościach, o Europie, o sytuacji w naszych ojczyznach. Więcej informacji na www.jeci-miec.eu.

CHÓR AKADEMICKI UAM

Na początku 2010 r. zacząłem śpiewać w Chórze Akademickim UAM. Było to niejako kontynuacją mojej artystycznej „przygody”, choć z 2-letnią przerwą. Prawdę powiedziawszy, po 10 latach śpiewania w Chórze Katedralnym, nie wyobrażałem sobie życia bez styczności z wykonywaniem muzyki – i to był pewnie główny powód wzięcia na siebie kolejnego obowiązku. Aktywność w Chórze Akademickim była dla mnie nie tylko środkiem artystycznej ekspresji, ale także okazją do przeżycia niezapomnianych chwil wspólnie z osobami, dla których muzyka jest również nieodłącznym elementem życia.

STUDIA – POLITYKA SPOŁECZNA

Po maturze rozpocząłem studia na kierunku polityka społeczna na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Są to studia w bardzo dużej mierze pokrywające się z moimi zainteresowaniami społecznymi, a co najważniejsze, rozwijają w bardzo wielu dziedzinach. Dzięki polityce społecznej zyskałem obiektywne spojrzenie na wiele „przyziemnych” spraw, które dotyczą każdego Polaka: emerytury, renty, ZUS, pomoc społeczna czy prawo pracy. Obecnie jestem na III roku, na którym studia „profilują się” w kierunku specjalności – komunikacji społecznej. Ten rok mam nadzieję zakończyć pisząc pracę licencjacką ;)

FILMOWANIE – DRAGON FILM

W 2011 roku zostałem dostrzeżony przez Maurycego Kłopockiego, który zaprosił mnie do współpracy jako operator kamery w ramach jego firmy DRAGON FILM. Praca z kamerą to było spełnienie moich marzeń. Dodatkową przyjemnością były bardzo częste wyjazdy do teatrów w całej Polsce, w których filmowaliśmy przedstawienia. Życzę każdemu, aby mógł przeżyć taki epizod w życiu - bardzo skutecznie rozbudza wrażliwość, poszerza horyzonty i otwiera na nowe perspektywy. Część ujęć mojego autorstwa można podziwiać na facebook.com/dragonfilm.polska :)

MŁODZIEŻOWA RADA KONSULTACYJNA

W 2008r. zostałem członkiem Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej przy Prezydencie Miasta Poznania. Było to dla mnie nie tylko wyróżnienie, ale także zobowiązanie do działań na rzecz młodszych pokoleń poznaniaków, które są głównym zadaniem rady. Aktywność na forum MRK nauczyła mnie pracy z osobami o odmiennych poglądach (w Radzie znalazły się osoby z wielu różnych, czasami skrajnych ideologicznie, organizacji młodzieżowych), a przez to dała niesamowitą lekcję osiągania kompromisu. Ponadto, była istotnym źródłem wiedzy o samorządzie lokalnym, szczególnie w zakresie zarządzania miastem i finansów Poznania, poznałem także ważniejsze problemy Poznania. W trakcie niemal 3-letniej kadencji Rady wykazywałem się ponadprzeciętną frekwencją i aktywnością na spotkaniach. Uczestniczyłem również w takich projektach, jak „Młodzieżowy Poznań”, „Minigranty” czy projekt, z którego jestem najbardziej dumny – Wielkopolska Gra (www.wielkopolska-gra.pl).

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (1349 IB WORLD SCHOOL)

W 2006r. dostałem się do II Liceum Ogólnokształcącego. Nowe środowisko było dla mnie szczególnie nieznane, gdyż rozpocząłem naukę w trybie Międzynarodowej Matury (IB), co było fantastycznym doświadczeniem. Możliwość edukacji w całkowicie innym systemie niż polski dało mi możliwość spojrzenia na niego z dystansu i dojrzenia wielu rzeczy, które niewielkim wysiłkiem można w nim poprawić. Również w liceum brałem udział w pracach samorządu, współorganizując Śniadania w Dwójce, Koncerty Charytatywne i kilka innych wydarzeń.

WOLONTARIAT

Szczególnie w ostatnich latach wielokrotnie podejmowałem pracę jako wolontariusz. Początkowo było to uczestnictwo w programie „Starszy brat starsza siostra”, polegające na opiece nad dzieckiem z rodziny z pewnymi problemami (www.brat-siostra.org). Później brałem okazjonalnie udział w różnych projektach wolontariatu, jak Konferencja Klimatyczna, Eurobasket, mistrzostwa świata w wioślarstwie czy koncert Stinga. Szczególnym wydarzeniem było Spotkanie Europejskie Taize w Poznaniu, gdzie nadzorowałem przyjęcie ok. 1,5 tysiąca gości m. in. z Rumunii, Chorwacji i Węgier. Pracowałem także podczas EURO 2012 – jako kierowca. Za każdym razem wolontariat był fantastycznym doświadczeniem, dzięki któremu mogłem nauczyć się wielu nowych rzeczy, zdobyć wiedzę i poznać nowych ludzi, nieraz reprezentujących różne kultury.

MŁODZI KONSERWATYŚCI

W tym samym roku rozpocząłem moją działalność „polityczną”, wstępując do Młodych Konserwatystów. To tam naturalnie poznawałem świat życia publicznego i polityki, tej przez wielkie „P”, ale częściej miałem do czynienia ze sprawami dotyczącymi lokalnej społeczności. W gronie Młodych Konserwatystów tworzyliśmy projekty, z których mogę być na prawdę dumny, jak np. Akademie Obywatelskie (merytoryczne debaty z zaproszonymi politykami), akcja „Gruzini liczą na Poznań”, konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, czy strona www.powstaniewielkopolskie.com. Działalność w Młodych Konserwatystach jest na pewno czymś, co jeszcze bardziej zachęciło mnie do udzielania się „społecznie”.

HARCERSTWO

W 2005r. wstąpiłem do ZHR. Nie sposób wymienić wszystkiego, co przeżyłem i czego nauczyłem się dzięki harcerstwu. Obozy, kursy, rajdy, biwaki – tam nie tylko świetnie spędzałem czas i nabywałem praktyczne umiejętności, ale uczyłem się, co to znaczy odpowiedzialność i służba dla drugiego człowieka. Wszystko to w oprawie patriotycznej wierności Bogu i Ojczyźnie. Działalność w ZHR jest dla mnie niezwykłym polem rozwoju wielu społecznych zdolności, jak m. in. zarządzanie zespołem i działanie w nim czy sztuka współpracy i kompromisu z różnymi ludźmi. Ważne było również nabycie zdolności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i z niespodziewanymi problemami. To w gronie harcerzy realizowałem mnóstwo ciekawych projektów, prowadziłem również jedyną harcerską gazetę w Wielkopolsce – Harmel. Przez trzy lata (2009-2012) byłem drużynowym 6 Poznańskiej Drużyny Harcerzy „Siklawa”. Byłem komendantem dwóch fantastycznych kolonii zuchowych (2012 i 2013). W tym roku pełniłem funkcję komendanta obozu harcerskiego. Pod koniec przekazałem legendarny i ukochany 6 Poznański Szczep Drużyn Wędrowniczych, Harcerskich i Zuchowych „Bractwo Wędrownicze” mojej niezwykłej i kochanej następczyni: pwd. Joannie Bartłomiejczak, co było ostatnim akcentem mojej harcerskiej przygody. Z tym bagażem doświadczeń, z ugruntowanymi ideałami i ze świadomością służby idę dalej przed siebie...

GIMNAZJUM NR 29

gimnazjum nr 29 na Krzesinach również rozwijałem swoją społeczną pasję – od samego początku uczestniczyłem w pracach samorządu szkolnego, organizując Dzień Solidarności, Tydzień Papieski czy Tydzień Europejski. To w gimnazjum rozwinąłem znajomość j. angielskiego, uczęszczając do klasy o specjalnym profilu i zdobywając certyfikat FCE.

POZNAŃSKI CHÓR KATEDRALNY

W 1998r. zacząłem śpiewać w Poznańskim Chórze Katedralnym. Początkowo „wypychany” na próby przez rodziców, z czasem zrozumiałem, że dzięki Chórowi niesamowicie poszerzyłem swoje horyzonty – poznając kulturę muzyczną wielu krajów, kompozytorów i stylów, ale także stykając się z kulturą innych krajów namacalnie, podczas wielu zagranicznych koncertów, m. in. w Berlinie, Rotterdamie, Rzymie czy Salzburgu. Pogłębiłem także moją wiarę w Boga i zyskałem znajomości, które utrzymuję do dzisiaj. Śpiewanie wymagało jednak również systematycznej pracy i wysiłku. „Karierę” chóralną zakończyłem w 2008r., tuż przed egzaminem maturalnym.

SZKOŁA PODSTAWOWA – ŁEJERY

Uczęszczałem do Łejerów, słynnej poznańskiej szkoły teatralnej, która od wczesnych lat dziecięcych uczyła mnie wrażliwości na piękno, umiejętności spojrzenia na daną kwestię z różnych perspektyw, ale także sumiennej pracy nad sobą i wywiązywania się z powierzonych zadań. Dodatkowo, już wtedy zacząłem działać w samorządzie szkolnym.